wtorek, 8 grudnia 2015

Święta (narodowe i kościelne) w Hiszpanii

Jesteśmy w Hiszpanii od początku września a już udało nam się „zaliczyć” dwa długie weekendy, zwane tutaj ‘puente’ (dosł. most). Właśnie jesteśmy w trakcie drugiego ;) Pierwszy powstał na skutek tego, że 1 listopada był w niedzielę, więc dzień wolny został przesunięty na 2 listopada (poniedziałek). Natomiast ten obecny jest nawet dłuższy ;) 6 grudnia (niedziela) był Dniem Konstytucji (‘Día de la Constitución’) więc tak jak i poprzednim razem święto zostało przesunięte na poniedziałek. A z kolei 8 grudnia to Święto Niepokalanego Poczęcia NMP (‘Inmaculada Concepción’), więc kolejny dzień wolny.

Puente de la Constitución de 1812 (Cádiz). Most Konstytucji 1812 (Kadyks).

 Nie mam nic przeciwko długim weekendom ;)  W Polsce też się trafiają. Najczęściej w okolicach 1 i 3 maja ale pojawiają się wtedy informacje, że długi weekend, że urzędy i banki nie będą czynne danego dnia itp.
Tak więc można sobie wyobrazić jak wielkie było moje zaskoczenie (i mojego Męża również) jak wybraliśmy się w poniedziałek, 7 grudnia, do banku bo nie tylko, mówiąc kolokwialnie, pocałowaliśmy klamkę ale do tego nie znaleźliśmy żadnej informacji, że tego dnia bank jest nieczynny (!). Jedynie w jednym z supermarketów przypominali, że sklep będzie czynny tylko do godzin popołudniowych. Małe sklepiki nie były czynne w ogóle i też nie zauważyłam na żadnym kartki  z informacją, że zamknięte z powodu „dnia świątecznego”.
Zaczynam dochodzić do wniosku, że być może zawsze święto wypadające w niedzielę jest po prostu przesuwane na poniedziałek, że taką zasadę przyjęto w Hiszpanii. I jedynie pozostaje przyzwyczaić się do tego ;) Nie wiem jak na to zapatrują się turyści, którzy znajdą się w Hiszpanii w jeden z takich „poniedziałków” i nigdzie nie znajdą informacji dlaczego coś co powinno być czynne nie jest ;) 
 
 
Zdjęcia i teksty są moją własnością i nie zezwalam na ich kopiowanie bez mojej zgody./ The photos and texts are my propriety and I don’t allow to copy them without my permission.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz