środa, 13 stycznia 2016

Książki do czytania i ... do przeglądania

Tak, tak. Książki dzielę dokładnie na te dwie kategorie ;)
Do czytania czyli powieści, kryminały, opowiadania etc. I do przeglądania: albumy, przewodniki, książki kucharskie. 
Dziś będzie o tej drugiej (ale nie gorszej;)) kategorii książek. Są to książki, które przeglądam co roku w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Gwoli wyjaśnienia, książki lubię przeglądać w ciągu całego roku, nie tylko w okresie świątecznym ;)
Na zdjęciu oprócz ulubionych książek, znalazły się również ulubiona kaseta z kolędami (niestety nie udało mi się znaleźć tych kolęd na płycie, wielka szkoda) i płyta świąteczna Golec uOrkiestra z 2000 roku. Zazwyczaj słucham Golców podczas ubierania choinki i dzięki temu jakoś sprawniej idzie zawieszanie bombek.


 Książeczka pt. „Wigilia” autorstwa Hanny Szymanderskiej jest wydana na kremowym papierze i urzekła mnie rysunkami i zawartymi w niej opisami tradycji związanych z Wigilią, typowych dań czy genezy szopek. Można na chwilę przysiąść i przeczytać jeden rozdział ;) Podelektować się i kolejny zostawić na później.  A zacząć czytać można w dowolnym miejscu, w tym w którym otworzy się nam książka :)
 
Hanna Szymanderska, Wigilia, Świat Książki, Warszawa, 2006
 
Hanna Szymanderska, Wigilia, str. 19, Świat Książki, Warszawa, 2006
 
Hanna Szymanderska, Wigilia, str. 96, Świat Książki, Warszawa, 2006
 
Kolejną książką, którą lubię przeglądać jest album z serii „Ocalić od zapomnienia”.  Do tej pory wydano kilkanaście albumów w tej serii, mam kilka z nich w mojej biblioteczce, m.in. „Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne”. Oprócz pięknych zdjęć i ilustracji można tu znaleźć przysłowia, opisy zwyczajów wigilijnych i bożonarodzeniowych.
Album został podzielony na cztery części odpowiadające czterem porom roku. W części zimowej opisany jest okres Bożego Narodzenia poprzez Trzech Króli aż do zapustów.
 
Barbara Ogrodowska, Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne, MUZA SA,Warszawa, 2009
 
Barbara Ogrodowska, Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne, str. 21, MUZA SA, Warszawa, 2009
 
Barbara Ogrodowska, Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne, str. 17, MUZA SA, Warszawa, 2009
 
Ostatnia książka to „Kolędy”. Co ciekawego może być w książce z kolędami? Oczywiście ilustracje, a oprócz tego zapis nutowy kolęd i ich teksty. Można odkryć ile naprawdę zwrotek mają kolędy, że nie składają się z dwóch czy od wielkiego dzwonu trzech ;) Dowiedziałam się, właśnie przeglądając tą książkę, że np. kolęda „Gdy się Chrystus rodzi” ma siedem zwrotek a nie trzy ;)
Książka nosi widoczne ślady użytkowania, a przy niektórych kolędach znalazłam nawet komentarze mojej Siostry i moje, miały być one pomocne w zagraniu kolędy na flecie.
 
Kolędy, ALFA, Warszawa, 1987
 
Kolędy, str. 81, ALFA, Warszawa, 1987
 
Kolędy, str. 33, ALFA, Warszawa, 1987
 
Kolędy, str. 80, ALFA, Warszawa, 1987
 
Chyba już czas najwyższy pożegnać się ze świątecznymi książkami „do przeglądania”, ale nie na długo. Do kolejnych Świąt Bożego Narodzenia pozostało mniej niż rok ;)
 
 
Zdjęcia i teksty są moją własnością i nie zezwalam na ich kopiowanie bez mojej zgody./ The photos and texts are my propriety and I don’t allow to copy them without my permission.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz