czwartek, 19 listopada 2015

Kadyks – najstarsze miasto Hiszpanii (III)

Dziś ostatnia część naszej wycieczki. Początek TUTAJ i kontynuacja TUTAJ.
Podążając wąskimi uliczkami Kadyksu dotarliśmy do Plaza de las Flores (Plac Kwiatów), który zawdzięcza swą nazwę straganikom, no dobrze budkom, z kwiatami, które są tam rozmieszczone.

Plaza de las Flores. Plac Kwiatowy.
 
Przy tym placyku znajduje się bardzo okazały budynek Correos (Poczta) ze schodami, które bardzo mi się spodobały.
 
Correos. Poczta.
 
Escalera. Schody.
 
Przy poczcie, a raczej w jednej z jej ścian są oryginalne skrzynki na listy. Listy i pocztówki można wysyłać się wrzucając je  do „paszczy lwa”.  Oczywiście nie mogłam się oprzeć i wysłałam kilka pocztówek :D.  Skrzynki są dwie i wyglądają identycznie. Jedyne co je różni to napis nad nimi. Jedna z nich przeznaczona jest na listy, które chcemy wysłać do Kadyksu lub na terenie prowincji Kadyksu, druga natomiast na listy, które chcemy wysłać poza prowincję Kadyksu lub zagranicę.
 
Buzón. Skrzynka na listy.
 
Naprzeciwko skrzynek na listy znajduje się wejście na Mercado Central (Główny Targ). Niestety nie mieliśmy okazji aby na niego zajrzeć, ponieważ byliśmy tam po 16, a targ odbywa się od 9 do 15.
 
Mercado Central. Główny Targ.
 
Mercado Central. Główny Targ.
 
Ostatnią atrakcją, którą chcieliśmy tego dnia zobaczyć, a raczej wspiąć się na nią, była Torre Tavira (Wieża Tavira). Została zbudowana w XVIII w., w stylu barokowym. Jest to najwyższa wieża Kadyksu, na którą można wejść i podziwiać miasto „z lotu ptaka”.
Na najwyższym piętrze zamontowana jest Cámara Oscura (camera obscura). Dzięki niej można podziwiać imponującą panoramę 360°. Powyżej znajduje się jedynie otwarty taras widokowy. Jedynie (!) . Co za widoki :D Jednym z moich marzeń jest zamieszkać w takiej wieży. Oczywiście nie w roli królewny ;)
Cena biletu normalnego: 6€ za osobę być może nie jest najniższa ale widoki zarówno te widziane przez camera obscura jak i te z tarasu widokowego są tego warte.
 
Vistas desde Mirador de la Torre Tavira. Widok z Wieży Tavira.
 
Vistas desde Mirador de la Torre Tavira. Widok z Wieży Tavira.
 
Vistas desde Mirador de la Torre Tavira. Widok z Wieży Tavira.
 
Vistas desde Mirador de la Torre Tavira. Widok z Wieży Tavira.
 
Vistas desde Mirador de la Torre Tavira. Widok z Wieży Tavira.
 
Vistas desde Mirador de la Torre Tavira. Widok z Wieży Tavira.
 
Tutaj można zobaczyć jak działa Cámara Oscura i gdzie, poza Kadyksem, jest ona również atrakcją turystyczną.
 
Jedną z ciekawostek, którą nam opowiedziała osoba obsługująca camera obscura dotyczyła wieży zwanej La Bella Escondida (w moim tłumaczeniu: Piękna Niewidoczna;)). Mianowicie wieża, która znajduje się na zdjęciu poniżej nie jest widoczna z żadnej strony z poziomu ulicy.
 
La Bella Escondida. Piękna Niewidoczna.
 
A w drodze na przystanek autobusowy zdołaliśmy jeszcze zobaczyć i uwiecznić na zdjęciu Catedral de Cádiz (Katedra) i Ayuntamiento de Cádiz (Ratusz). Mam nadzieję, że następnym razem uda mi się lepiej uchwycić Katedrę. Trochę lepiej widać ją na pierwszym zdjęciu zrobionym z wieży Tavira.
 
Catedral de la Santa Cruz de Cádiz. Katedra.
 
Budynek Ratusza powstał w 1799 roku.
 
Ayuntamiento de Cádiz. Ratusz.
 
I tutaj zakończyliśmy nasz jednodniowy spacer po Kadyksie. Miasto pożegnało nas zachodem słońca.
 
 
 
Oczywiście zostało nam jeszcze kilka rzeczy do zobaczenia i zwiedzenia więc z pewnością wybierzemy się jeszcze nie raz i nie dwa na całodzienne zwiedzanie Kadyksu:) Zaczynam sprawdzać które miejsca chciałabym zobaczyć. Na liście już znalazło się Museo del Títere (Muzeum Marionetek).
 
 
Zdjęcia i teksty są moją własnością i nie zezwalam na ich kopiowanie bez mojej zgody./ The photos and texts are my propriety and I don’t allow to copy them without my permission.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz