wtorek, 5 września 2017

Katarzyna Grochola – „Trochę większy poniedziałek”

„Trochę większy poniedziałek” to zbiór krótkich opowiadań autorstwa Katarzyny Grocholi. Część z nich (powiedziałabym nawet, że większość) została wykorzystana w „Nigdy w życiu!” i kolejnych jej częściach. Być może to właśnie sentyment do „Nigdy w życiu!” (i jej kontynuacji) przyczynił się do pozytywnego odbioru opowiadań, a ich lektura pozytywnie wpłynęła na moje samopoczucie.

Katarzyna Grochola, Trochę większy poniedziałek, Wydawnictwo Literackie, Kraków, 2013

 Przeglądając w internecie komentarze na temat „Trochę większego poniedziałku”, znalazłam dużo typu: „odgrzewane kotlety”, „powtarza się” itp. Nie wiem czemu mają służyć, bo w żadnym miejscu na okładce czy też w samej książce nie pojawia się informacja, że to całkiem nowe opowiadania, do tej pory nigdzie niewydane.
 
Powstanie tego zbioru opowiadań bardzo dobrze wyjaśnia ostatni rozdział książki zatytułowany: „PS od Redakcji”:
"Pewnego poniedziałku zaproponowaliśmy Katarzynie Grocholi wydanie tej książki - była zdziwiona! A przecież to najlepsza Grochola - uśmiecha się do naszych (i swoich) słabości, częstuje ciastem i herbatą, otacza zrozumieniem. (...) Zapomniane historie, kurzące się wśród czasopism za szafą Katarzyny Grocholi, które już, już chciały ulecieć na zawsze, ale na szczęście w ostatniej chwili złapaliśmy je siatką na motyle (...)", Katarzyna Grochola, Trochę większy poniedziałek, Wydawnictwo Literackie, Kraków, 2013, str. 301.
 
 

Zdjęcia i teksty są moją własnością i nie zezwalam na ich kopiowanie bez mojej zgody./ The photos and texts are my propriety and I don’t allow to copy them without my permission.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz